Balihar Pavel

Holubník Pavel Balihar

S chovem holubů jsem začal jako třináctiletý kluk, kdy mně můj taťka přinesl první holuby. Byli to pávici a bubláci a choval jsem je v zavěšených podkrovních holubnících, takže volně lítali. V patnácti jsem však nastoupil do internátní školy a bylo na dlouhé roky po holubaření. Vrátil jsem se k holubům až ve svých 35 letech, kdy už jsem měl vlastní rodinu a dům se zahradou. Byli to opět okrasní holubi. Měl jsem 25 párů modrých Lahore a byla to nádhera. Kdyby nezasáhla moje nemoc, asi bych u těchto holubů zůstal. Silný nástup astmatu však zapříčinil, že jsem musel podruhé s holubařením skončit. Láska k holubům ale nakonec zvítězila. Postavil jsem si nový zahradní holubník – voliéru s budníky a spoléhal na to, že tato konstrukce mě dovolí holuby chovat. Stále jsem počítal s okrasnými holuby.

Zlomem v mém holubaření byla návštěva mého příbuzného a velkého kamaráda Oldy Svobody. Když uviděl moje nové holubníky, pronesl památnou větu: „Tady můžou být jedině pošťáci“. A byli. Olda mě nachoval a věnoval 10 holoubat z jeho nejlepších holubů a to samé pro mě udělal další špičkový chovatel Marek Hnilička. Základ chovu byl skvělý a někteří z těchto holubů u mě sedí dodnes. Jedná se linky holubů Klinghammer, Janssen, DeKlak, Van Dyck.

Když jsem se „dostal do holubů“ a začal závodit, přišel další chovatelský pád. Přestěhoval jsem se. Než začala rekonstrukce domu v mém novém bydlišti, stál na zahradě úplně nový holubník. Byla ta první věc, kterou jsme vybudovali. Přenesl jsem si 15 nejlepších párů a začal chovat novou generaci závodníků. V dalším roce jsem přistavěl chovné oddělení a začal naplno závodit.

Od samého počátku jsem si stanovil jasný chovatelský cíl – závodit na krátkých tratích v rámci OS, ČS, ČMS a bodovat v olympijských kategoriích A, F. Ostatní soutěže mě nezajímají. Tomuto mému cíli je podřízen přísný a nekompromisní výběr holubů i závodní metody. Závodím klasickým vdovstvím s maximálním počtem 18 vdovců. Moje přísná specializace se ukazuje jako správná cesta a začíná přinášet svoje ovoce. Výsledky z posledních let hovoří za vše.

Do chovu jsem za ta léta přinesl další holuby. Některé linky se neosvědčily, jiné naopak ano. Snažím se liniově držet spojitost mezi svými holuby, a proto holubník doplňuji holuby jen od špičkových chovatelů jako jsou Pavel Rodr z Hořic, Jirka Svoboda z Nového Města p. S., Jirka Dvořák z Paskova, Jura Laš z Višňového. Především však dlouhodobě spolupracuji se svým velkým kamarádem Oldou Svobodou ze Zamach. Naše holubníky lze nazvat spřátelenými.

V posledních letech jsem si vyzkoušel práci ve spolku. Byl jsem dvakrát zvolen předsedou MS Náchod. Pracovat pro ostatní není lehké, zvláště pro holubáře. Každý, kdo to zkusil, ví o čem je řeč.

Zajímám se také o problematiku celého poštovního holubářství v Česku. Myslím, že bez rázné změny závodního systému to celé půjde stále směrem dolů. Starší členové odcházejí a mladí nepřichází. Ono stačí, když si někdo přečte diskusi na některých stránkách, kde je to občas k smíchu nebo častěji k pláči. Naše nejvyšší orgány musí začít poslouchat hlasy většiny. I té mlčící. Naslouchání a jednání v zájmu těch největších, nejhlasitějších, nejbohatších, nás z krize nevyvede. Pro začátek by stačilo zrušit soutěže o generálního mistra na všech úrovních. To by se nám ulevilo.

 

Letu zdar!

Pavel Balihar

Adresa: Bulharská 269, 551 02 Jaroměř, mob: 608 463 118, e-mail: p.balicek@seznam.cz